betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpas betpasE-SPOR SEKTÖRÜ KORONAVİRÜS SALGINI SONRASI YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR
Koronavirüs salgınından dolayı tüm spor müsabakaları iptal edilirken online olması sebebiyle çok az etkilenen espor, global anlamda yükselişini sürdürüyor.

Futbol başta olmak üzere sporun geleceğinin belirsiz olması, insanlığı son dönemin en popüler ‘branşlarından’ birine yöneltti. Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) bile olimpiyat oyunlarına dahil etmeyi düşündüğü espor. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, konsollar ve telefonlarda oynanan oyunları aynı çatı altında toplayan esporun ekonomisi, tüm dünyadaki corona virüs salgınının ardından zirve yaptı ve tahminen yaklaşık 250 milyar dolara ulaştı. ‘Next in Game’ de bu konuda bir araştırma yaptı ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Mart ayında rekor kırıldı

“Global Karantina Günlerinin Oyun Dünyası Üzerindeki Etkileri” başlıklı rapora göre 9 Mart’tan bu yana oyunlara harcanan para bir önceki yıla göre yüzde 60 arttı. En büyük dağıtım ağı olan Steam’deki verilere göre, krizin başladığı martta yükselişe geçen oyuncu sayısı, ay ortasında 20 milyonun üzerine çıktı. 29 Mart’ta da 23 milyon 434 bin 674 oyuncu ile tüm zamanların rekoru kırıldı. Martın son 2 haftasında canlı yayın platformu Twitch üzerinde Türk yayıncılarının ürettiği oyun içerikleri arasında en çok tüketilen 10 oyundan 6 tanesi E-spor oyunu.

beIN’İ espor kurtarabilir

Ligleri geleceğinin belirsiz olmasından dolayı satılabilir içerik üretmekte zorluk çeken beIN Sports’un imdadına da espor yetişebilir. Espor takımı olan kulüplerin mevcut kadrolarını genişletmesi, bu kadrolara profesyonel futbolcuları alması ve turnuvalar yapılması gündemde. Karantina sürecinin uzaması halinde hem sporcuların hem de taraftarların sosyal aktitive ve yarışma ihtiyacının espor ile karşılanabileceği, beIN Sports’un canlı yayınlarla bu mücadeleyi milyonlara ulaştırabileceği düşünülüyor.

Milan ile Inter sanal derbide karşılaştı

İtalya’nın devleri İnter ile Milan sanal dünyada karşı karşıya geldi. PES 2020’deki derbide İnter’i 17 yaşındaki futbolcusu Sebastiano Esposito, Milan’ı ise 20 yaşındaki oyuncusu Rafael Leao temsil  etti. Mücadele 2-2 bitti. Maçı iki kulübün YouTube kanalından 32 bin kişi izledi.

Fenerbahçeli Ozan Tufan ile Philadelphia 76ers’tan Furkan Korkmaz ise kozlarını FIFA 20’de paylaştı. Juventus-Liverpool ile başlayan maçlar, Fenerbahçe-Roma ile devam etti. İlk maçı Liverpool’la 4-1 Ozan kazanırken, rövanşı aynı skorla Furkan aldı. İkinci Fenerbahçe-Roma maçı 1-1 bitti.

NBA yıldızları da maç yapıyor

Basketbolun askıya alındığı NBA’in yıldızları ‘NBA 2K20 Turnuvası’ başlattı. Bu isimler arasında Kevin Durant, Demarcus Cousins, Trae Young, Devin Booker, Donovan Mitchell ve Domantas Sabonis de var. Kazananın ödülü 100 bin dolar. Halen çeyrek finaller oynanıyor. Maçlar Youtube, Twitch ve Facebook üzerinden yayınlanıyor.

Türkiye’de Espor (2019)

  • Oyun oynayanların sayısı 32 milyonun üzerinde.
  • Dünya gelir sıralamasında 18. sırada yer alıyor.
  • 131’i kadın, 1384’ü erkek olmak üzere toplam 1515 lisanslı E-sporcu var.
  • Lisanslı kulüp sayısı 2018’de 30 iken 2019’da bu sayı 85’e yükseldi.
  • Ortadoğu’nun toplam oyun pazarı cirosu 8 milyar dolar. Türkiye’de toplam oyun pazarı cirosu 830 milyon dolar.
  • Telefonda günde en az bir kere oyun oynayanların oranı yüzde 49.


KAYNAK: Sözcü

E-SPOR SEKTÖRÜ KORONAVİRÜS SALGINI SONRASI YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR


About TİPOBET 0825
tipobet 0825 kayıt canlı bahis sitesi ile %100 Hoşgeldin bonusu kazanabilirsiniz.

2 Comments on E-SPOR SEKTÖRÜ KORONAVİRÜS SALGINI SONRASI YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*